نمایندگان مجلس با تصویب قوانین خوب قوه قضاییه را یاری کنند

رئیس کل دادگستری خراسان‌رضوی گفت: یکی از مشکلات جدی دادگستری ازدیاد پرونده‌ها که بخشی از آن مربوط به قوانین است و به شدت نیاز به اصلاح و تنقیح قوانین داریم.

حجت‌الاسلام و المسلمین علی مظفری اظهار کرد: از نمایندگان مجلس تقاضا می‌کنیم با تصویب قوانین خوب قوه قضاییه را یاری کنند.

وی ادامه داد: حاکمیت نظام تعریف شده و منضبط است و کشور با قانون اداره می شود، مانند صدر

اسلام یا پیش از آن که قوانین تدوین نشده بود نیست که حاکم با سلیقه خودش جامعه را اداره کند و افراد در هر جایگاهی می‌بایست اقدامات منطبق با قوانین کشوری انجام دهند و نباید هیچکس از مرز قانون خارج شود. چنانچه قوانین خوب باشند، همه در مسیر نیک حرکت می‌کنند و در صورتی که قانون نبود یا قانون بد وجود داشت کار از اساس خراب می‌شود.

مظفری متذکر شد: وضعیت قانون گذاری ما خیلی مناسب نیست. نماینده‌های مجلس در بحث رسیدگی به لوایح و ارائه طرح‌ها اولویت‌های اساسی کشور را رعایت کنند. گاهی این طور احساس می‌شود که از این مسئله غفلت می‌شود و نمایندگان بیشتر به مسائل منطقه‌ای می‌پردازند.

وی افزود: افرادی که وارد بهارستان می‌شوند نماینده ملت هستند نه یک منطقه خاص، درست است که نسبت به منطقه خودشان مسئولیت‌هایی دارند، اما نماینده مردم ایران هستند و باید به فکر مصحلت تمام کشور، نظام و جامعه باشند.

مظفری گفت: اکثر قوانین ما موقتی و آزمایشی هستند و قوانینی داریم که مجری را در اجرا دچار مشکل می‌کند و بعضی قوانین نشان‌دهنده این مطلب است که در زمان تصویب دقت‌های لازم اعمال نشده است.

رییس کل دادگستری خراسان‌ رضوی اظهار کرد: از مردم تقاضا می‌کنیم در انتخاباتی که برگزار می‌شود عمیقا فکر و بررسی کنند که مسئولیت اصلی این فرد چه خواهد بود و آیا اشخاصی که کاندیدا هستند قادر به ایفای نقش در آن مسئولیت هستند یا خیر. بر اساس نسبت‌های فامیلی، دوست بودن، هم دین و مسلک بودن رای ندهیم و وسعت دیدمان را کوچک نشماریم، چرا که اگر دقت لازم را در انتخاب افراد نداشته باشیم ما هم در مشکلات جامعه سهیم هستیم. مصلحت عمومی کشور و جهان اسلام که امروز در مقابل جهان کفر قرار گرفته است را در نظر بگیریم.

مظفری خاطرنشان کرد: گلایه‌ای هم از بعضی دستگاه‌های دولتی داریم، همانطور که گفته شد یکی از مشکلات ما زیاد بودن پرونده‌ها است و تلاش می‌کنیم مشکلات مردم به بهترین نحو انجام شود و در این بین انتظار نداریم که دستگاه‌های دولتی هم برای یکدیگر پرونده تشکیل دهند و مسئولینی که برای حل مشکلات مردم آمده‌اند خودشان پرونده تولید کنند. ممکن است در اثر فشار کار کیفیت لازم را نداشته باشیم و هرچه تعداد پرونده‌ها در قوه قضائیه کمتر باشد، قطعا رسیدگی بهتر خواهد بود.

وی بیان کرد: مسئولان هم توجه داشته باشند که مدیریت در نظام اسلامی امانت است، این مطلب را همه پذیرفته‌ایم اما این که در عمل به آن معتقد هستیم یا نه را باید بررسی کنیم.

رئیس کل دادگستری خراسان‌ رضوی عنوان کرد: سال 93 که برای اولین به تربت‌جام سفر کردم، اوضاع دستگاه قضایی آنچنان وخیم بود که استرس گرفتم و اصلاح وضعیت دستگاه قضایی این شهرستان را در تمام جلسات استانی در دستور کار قرار دادیم. شکر خدا امروز چند درصدی از مشکلات برطرف شده اما در حد مطلوب نیست که با همت مسئولان امیدواریم بقیه مشکلات هم برطرف شود.

وی تصریح کرد: مدیریت در نظام اسلامی امانت و تلاش حوزه قضایی بر این است که مدیریت‌ها طولانی نباشد. جابجایی مدیران باعث پیشرفت می شود.

رئیس کل دادگستری خراسان‌ رضوی بیان کرد: یکی از اساسی‌ترین مسائل روز وحدت و همدلی بین مردم و مسئولان است که در این منطقه مرزی و تلفیقی بیشتر باید مورد توجه قرار گیرد و بدانیم دشمن از طریق ایجاد اختلاف و تفرقه اساس نظام را هدف می‌گیرد. امنیت پایداری که در منطقه مرزی تربت جام حاکم است نتیجه همدلی و وحدت مردم است که باید آن را حفظ کنیم و ارتقا دهیم.

در پایان این مراسم طی حکمی از سوی رئیس کل دادگستری استان، احمد عارفی‌نیا به سمت رئیس دادگستری و انقلاب تربت‌جام معرفی و از خدمات شش ساله حمید موحدی فر تشکر و قدردانی شد.

 

منبع: ایسنا

برچسب ها: موسسه حقوقی دادگر نیک فرجام, قوه قضاییه, بهترین وکیل تهران در دادگاه های سراسر کشور, مجلس شورای اسلامی, نماینده مجلس, تصویب قانون