دیه ۲۳۱ میلیون تومان شد + سند

قیمت دیه کامله در ماه‌های غیرحرام از ابتدای سال 1397 مبلغ 231 میلیون تومان تعیین و توسط رییس قوه قضاییه ابلاغ شد.

مبلغ دیه در ماه های غیرحرام در سال 1396، 210 میلیون تومان تعیین شده بود.

حضور ضابطین در مرحله تحقیق نزد مقام قضایی خلاف فرآیند دادرسی عادلانه است

یک حقوقدان گفت: اگر دادرسی عادلانه و منصفانه از همان ابتدا توسط ضابطین عام و خاص و دادسرا رعایت نشود، این امر نهادینه شده و چه بسا بسیاری از افرادی که امروز بازجو یا قاضی هستند فردا خودشان در مظان اتهام قرار بگیرند.

علی نجفی‌توانا در رابطه با حیطه وظایف و اختیارات ضابطین دادگستری اظهار کرد: از روزگاران قدیم تا به امروز برای اجرای عدالت قضایی به ویژه بعد کیفری مسئولیت قضایی از حضور افرادی استفاده می‌کردند که بسترهای لازم برای گذر از سکانس‌های مختلف مربوط به فرآیند قضایی را تسهیل کنند و در واقع این افراد تحت عنوان شرطه، محتسب، مأمور یا پلیس افرادی بودند که به عنوان ابزار معین مورد استفاده دستگاه قضایی قرار داشتند. به تدریج که ماموریت و مسئولیت این افراد متنوع شد تفکیک و تقسیمی در تخصص‌های مختلف در خصوص سازمان‌های آنها انجام گرفت.

نکاتی در مورد استرداد جهیزیه

جهیزیه اموالی است که هنگام ازدواج، خانواده دختر به وی هدیه می دهند تا با خود به خانه ی شوهر ببرد. هر چند بر طبق ماده 1107 قانون مدنی ، تهیه وسایل زندگی جزء نفقه و بر عهده شوهر است و زن در این مورد هیچ تکلیف شرعی و قانونی ندارد.

تأمین جهیزیه و انتقال آن به منزل شوهر به معنای انصراف زن از مالکیت یا شریک ساختن مرد در آن نیست .

اجازه نقد قانون اساسی وجود ندارد/ نیازمند مجلس سنا هستیم/عملکرد شورای نگهبان باید ضابطه‌مند شود

نشست «جمهوری اسلامی؛ ریاستی یا پارلمانی؟» با سخنرانی سیدمرتضی نبوی، عضو هیئت عالی حل اختلاف قوا، داوود فیرحی استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران و سیدمحمود کاشانی حقوقدان از سوی انجمن اندیشه و قلم در خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد.

Iran’s defense capabilities are not negotiable, not to be bargained

Joint graduation, inauguration, and epaulet granting ceremony for cadets of Islamic Republic of Iran's Army Academies, was held at Imam Ali Officers' Academy with Ayatollah Khamenei, the Commander-in-Chief of armed forces in attendance

حضور «احمد توکلی» در دادگاه

جلسه رسیدگی به اتهامات احمد توکلی مدیر سایت الف، صبح امروز در دادگاه کیفری یک استان تهران برگزار شد.

بخشنامه اعطای مرخصی به زندانیان به مناسبت نوروز ۱۳۹۶

 بخشنامه به واحدهای قضایی و دادسراهای سراسر کشور

به مناسبت فرارسیدن سال نو هجری شمسی و با توجه به آثار مثبت و سازنده حضور زندانیان در کنار خانواده و به منظور نیل به اهداف عالی در بازسازی اجتماعی و اخلاقی زندانیان و نیز برقراری روابط عاطفی بین زندانیان و اعضای خانواده آنها مقتضی است به زندانیان محکوم با رعایت شرایط ذیل و اخذ تامین مناسب ١۵ روز مرخصی داده شود، این مرخصی به مدت ١۵ روز نیز قابل تمدید خواهد بود.

مباحث کاربردی ارث

ارث محقق می شود به موت فرضی یا حقیقی مورّث به این معنا که زمانی امکان تقسیم ارث وجود دارد که فردی بمیرد یا به موجب قانون مرده فرض شود و اموالی داشته باشد و افرادی که از وی ارث می برند موجود باشند؛ در این حالت است که می توان ارثیه را تقسیم کرد.

 

برخی اصطلاحات حقوقی ارث:

-متوفی: کسی که فوت کرده است (مورّث: کسی که می میرد و ارث باقی می گذارد)

- ترکه: مالی ست که از متوفی باقی مانده است (ماترک - ارثیه)

- وارث: شخصی است که از متوفی ارث می برد

- نسب: عبارت است از وابستگی خانوادگی به شخص دیگر به جهت تولد چه مستقیم باشد مانند رابطه مادر و پسر و چه با واسطه باشد مانند رابطه دو یا چند برادر که به واسطه پدر با یکدیگر خویشاوند هستند.

- خویشان سببی: خویشاوندی بین دو نفر که در اثر ازدواج بوجود می آید مثل رابطه داماد با مادر همسر یا خواهر زن.

تقسیم بندی ورّاث:

اشخاصی که  به موجب نسب (نسبت فامیلی) ارث می برند به سه طبقه تقسیم می شوند:

طبقه اول: پدر، مادر، فرزند و اگر فرزند در قید حیات نباشد نوه، وراث طبقه اول محسوب می شوند.

طبقه دوم: پدربزرگ و مادربزرگ پدری و مادری هر چه بالا روند، برادر و خواهر پدری یا مادری و یا پدری و مادری و فرزندان آنان. در این طبقه، وراث نزدیک، مانع ارث بردن وراث دور می شوند؛ برای مثال با وجود جد و جده، پدر ایشان و با وجود برادر و خوهر، فرزندان آنان ارث نمی برند؛ هرچند فرزندان آنان با وجود جد و جده ارث می برند.

طبقه سوم: عمو، عمه، دایی و خاله و فرزندان آنان در صورت نبودن ایشان، جز یک صورت که پسرعموی پدری و مادری با عموی پدری با هم باشند. در این فرض، عموزاده بر عمو مقدم است. از جمله وارثان این طبقه در صورت نبودن عمو، عمه، دایی و خاله متوفی و فرزندانشان؛ عمو، عمه، دایی و خاله پدر متوفی است.

ذکر این نکته ضروری به نظر می رسد که اگر طبقه اول زنده باشند طبقه دوم ارث نمی برند و همچنین اگر طبقه دوم زنده باشند طبقه سوم ارث نمی برند به عنوان مثال شخصی می میرد و دو سال پس از او پدرش می میرد بنابراین فرزند وی دیگر از پدربزرگ ارث نمی برد.

ارث زن:

زن اگر شوهرش فرزند داشته باشد (خواه از همان زن یا زن دیگری)، یک هشتم اموال شوهرش را ارث می برد. چنانچه آن مرد، سه یا چهار همسر عقد دائم داشته باشد یک هشتم اموال متوفی بین تمامی آنان تقسیم می شود. اگر شوهر فوت کند و فرزند نداشته باشد، همسرش یک چهارم اموالش را ارث می برد. اگر این فرد و در این مثال، چند همسر داشته باشد، فقط همین یک چهارم میان زنان تقسیم می شود.

زنی که در اثر ازدواج موقت علقه زوجیت دارد از همسر متوفایش ارث نمی برد و اراده شوهر چنانچه اینگونه باشد که همسر موقتش از او ارث ببرد اثر قانونی ندارد.

ارث مرد:

شوهر از زن در صورتی که زن فرزند نداشته باشد یک دوم ارث می برد و در صورتی که زن فرزند داشته باشد یک چهارم ارث می برد. اگر زن بمیرد و وراثی نداشته باشد شوهر تمام ترکه زن را به ارث می برد ولی اگر شوهر بمیرد و وراث نداشته باشد زن همان نصیب خود را می برد و بقیه دارایی شوهر او همانند ترکه بی وراث به دولت داده می شود.

ارث فرزندخوانده:

کودک فرزندخوانده از حیث حضانت در حکم فرزند خانواده است اما فرزندخوانده از زن و شوهری که او را برای نگهداری انتخاب کردند ارث نمی برد و پدرخوانده و مادرخوانده از زمره وراث فرزندخوانده محسوب نمی شوند.

مواردی که زن همتای مرد ارث می برد:

پدر و مادر متوفی: در صورتی که متوفی فرزند داشته باشد، هر کدام از ابوین یک ششم ارث می برند و سهم پدر در خصوص فرض مزبور از مال فرزند بیشتر از سهم مادر نیست مگر در مواردی خاص.

کلاله مادری: یعنی برادر و خواهر امی (مادری) متوفی که به اندازه مساوی ارث می برند مانند جایی که خواهر امی متوفی معادل سهم برادر امی ارث می برد نه کمتر از آن.

مواردی که در تقسیم ترکه سهم زن بیشتر از سهم مرد می باشد:

موردی که متوفی غیر از پدر و دختر، وارث دیگری نداشته باشد، همچنین زمانی که متوفی دارای نوه باشد و فرزندهای او در زمان حیات وی مرده باشند که در اینجا نوه پسری سهم بیشتر و نوه دختری سهم کمتری می برد.

   

 

قصاص یا بخشش؟!!

قصاص یا بخشش

قاضی معروفی که خود حدود 4 هزار حکم قصاص صادر کرده، از قاتل پدر خود گذشت نمود.

قاضی عزیز محمدی بیان کرد:"هر چند برای حدود 4 هزار پرونده حکم به قصاص و اعدام متهمان داده ام اما اعدام را چاره ساز نمی دانم." اعتقاد این قاضی بازنشسته بر این است که در پیشگیری از جرم باید کارهای اساسی انجام شود و زمینه ی ارتکاب جرم از بین برود.

نامه رسمی نماینده سامسونگ در ایران به دادستان کل کشور

نامه رسمی نماینده عمده شرکت سامسونگ در ایران به دادستان کل کشور منتشر شد.

متن کامل این نامه به شرح زیر است:

ضمن تبریک ایام مبارک دهه فجر به آن مقام محترم، احتراماً در راستای شفاف سازی ابهام پیش آمده در خصوص هدایای المپیک زمستانی 2018 شرکت سامسونگ، به استحضار می رساند که کمیته بین المللی المپیک و کمیته برگزاری المپیک زمستانی 2018 در پیونگ چانگ کره جنوبی طی نامه های رسمی مورخ 20بهمن ماه 1396 به کمیته ملی المپیک ایران بایت ناهماهنگی های پیش آمده در جریان توزیع هدایای المپیک زمستانی 2018 پیونگ چانگ از ورزشکاران ایرانی به طور رسمی عذرخواهی نموده و همچنین در روز شنبه مورخ 21 بهمن ماه 1396، ضمن دلجویی از ورزشکاران ایرانی، هدایای ایشان را که در اختیار کمیته بین المللی المپیک بوده است، به آنان تحویل داد.

دعاوی تصرف و دعاوی مشابه آن

تصرف همان سلطه و اقتداری است که شخص بر مال دارد، خواه مستقیم خواه به واسطه دیگری؛ لذا هر شخصی قدرت و اختیار اجرای حق در مال خود را دارد بنابراین اگر شخص دیگری این قدرت و اختیار تصرف را از صاحب حق سلب کند سه حالت متصور است:

  • تصرف عدوانی
  • ایجاد مزاحمت
  • ممانعت از حق

در هر کدام از موارد بالا بسته به نوع دعوای ایجاد شده و شرایط آن می توان با طرح دعوای حقوقی یا کیفری علیه طرف مقابل، زمینه بازگشت حق را فراهم نمود.

تعریف تصرف عدوانی:

تصرف عدوانی به حالتی گفته می شود که فردی مالی را از تصرف دیگری بدون رضایت او خارج می سازد و خودش به صورت غیرقانونی متصرف آن گردد، خواه این عمل به قهر و غلبه انجام شده باشد یا خیر.

تعریف ایجاد مزاحمت:

حالتی است که شخص مزاحم بدون آنکه مال را از تصرف مالک خارج کند، برای تصرفات او ایجاد مزاحمت می کند. برای مثال شخصی با ریختن نخاله های ساختمانی جلوی در ورودی منزل همسایه، نگذارد صاحب منزل وارد خانه خود شود. 

تعریف ممانعت از حق:

در این حالت شخص مانع از آن می شود که صاحب حق بتواند از حق خود استفاده نماید. برای مثال شخصی حق عبور از زمین دیگری (حق ارتفاق) یا حق استفاده از مجرای آبی ملک او را دارد ولی ان شخص جلوی آب را گرفته و نمی گذارد عبور کند. شاید از روی عرف بتوان این عمل را نوعی مزاحمت دانست ولی از حیث قانون این عمل ممانعت از حق است.

تفاوت دعاوی مزاحمت و ممانعت از حق:

در دعوای مزاحمت، مزاحم نسبت به استفاده از مال که در تصرف دیگری است خلل ایجاد می کند در حالی که در ممانعت از حق بدون آنکه مزاحم استفاده از عین مال شود فقط مانع استفاده وی از حق عبور یا حق استفاده از مجرای اب و... می شود.

نکات مربوط به دعوایحقوقی رفع تصرف عدوانی:

هرگاه شخصی متصرف ملکی باشد و دیگری بدون مجوز قانونی ملک را به تصرف خود درآورد. متصرف قبلی می تواند با مراجعه به دادگاه حقوقی رفع تصرف عدوانی متصرف جدید را خواسته و نسبت به بازپس گیری ملک خود از وی اقدام نماید. یکی از ویژگی های مهمی که در خصوص دعاوی حقوقی رفع تصرف عدوانی می تواند مورد توجه قرار گیرد، این است که خواهان دعوا نیازی به اثبات مالکیت خود نداشته و تنها با اثبات تصرف قبلی در ملک می تواند اقدام به طرح دعوا علیه متصرف عدوانی کند. البته مدت زمان تصرف سابق خواهان باید به اندازه ای باشد که او در عرف متصرف شناخته شود و این مدت بنا بر نظر قاضی و عرف می تواند متفاوت باشد.(قانون آیین دادرسی مدنی سابق این مدت زمان را یک سال معین کرده بود.)

اگر متصرف عدوانی، مالک ملک بوده و برای احقاق حق خود اقدام به تصرف عدوانی ملک کرده باشد، قانون این اجازه را به متصرف قبلی ملک که هنوز مالکیتش ثابت نشده، داده است تا با طرح دعوا و اثبات تصرف قبلی خود، رفع تصرف عدوانی را از دادگاه درخواست کند.

نکات مربوط به دعوایکیفری رفع تصرف عدوانی:

جرم تصرف عدوانی اقدام به تصرف غیرقانونی املاک متعلق به دیگران است خواه با جبر و قهر و غلبه و یا بدون این عوامل.

تصرف عدوانی شامل هر اقدامی می شود که مالکیت ملک را به خطر می اندازد لذا هر اقدامی که تسلط یا استیفای مالک از ملک خود را با محدودیت یا خطر رو به رو کند، مصداق تصرف بوده؛ این تصرف ممکن است با ایجاد آثار تصرف و یا بدون ایجاد آثار تصرف باشد.

برای پذیرش دعوای کیفری تصرف عدوانی دو شرط اساسی وجود دارد:

نخست اینکه مال باید مال غیرمنقول باشد و دوم اینکه متصرف یا مدعی، مالک ملک باشد؛ واضح است راضی نبودن مالک یا صاحب حق از تصرف نیز در این خصوص یکی از شرایط است.   

 

جذب 200 تا 300 قاضی ویژه شوراهای حل اختلاف در سال آینده/ فراخوان جذب به زودی منتشر می شود

حجت الاسلام محمد مهدی احمدی میانجی معاون رئیس قوه قضاییه و رئیس مرکز امور شوراهای حل اختلاف در گفت و گو با خبرنگار گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزاناز جذب 200 تا 300 قاضی ویژه شوراهای حل اختلاف در سال آینده بر داد. وی گفت: فراخوان جذب این قضات  به زودی منتشر می شود و آزمون آن هم اردیبهشت سال آینده برگزار خواهد شد.

حجت الاسلام والمسلمین احمدی میانجی با بیان این که دو سال دیگر مدت اجرای آزمایشی قانون شورای حل اختلاف به پایان می رسد از آغاز تدوین قانون این شورا خبر داد و گفت: نظرها و پیشنهادهای شهرستان ها اخذ شده است و امیدواریم تا پایان سال 96 برای تصویب به مجلس ارائه شود.

وی همچنین گفت: با توجه به کمبود قاضی در شعب شوراهای حل اختلاف پیشنهاد کرده ایم بخشی از صلاحیت های قضات که ماهیت قضایی ساده تری دارند به اعضای شعب، تفویض شود.

آیا وجود رابطه اینترنتی از قبیل ایمیل، چت و ... می تواند در دادگاه به عنوان دلیل مثبت اتهام خیانت ابراز گردد یا خیر؟

ماده 1257 قانون مدنی اذعان دارد هرکس مدعی حقی باشد باید آن را اثبات کند و مدعی علیه هر گاه در مقام دفاع، مدعی امری شود که محتاج به دلیل باشد اثبات امر بر عهده او است.

دلایل اثبات دعوی عبارتند از: اقرارف اسناد کتبیف شهادت، امارات و قسم. راه های ثبوت امر کیفری نیز چنانچه در قانون مجازات اسلامی آمده، عبارتند از: اقرار، شهادت، قسامه و علم قاضی.