حقوق متهم

 

  • هر کس به ارتکاب جرمی متهم شود، حق دارد بی گناه فرض شود مگر اینکه مجرمیت (مقصر بودن) او بر اساس قانون محرز شود (اصل 37 قانون اساسی، بند 3 ماده 14 میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی، بند 1 ماده 11 اعلامیه جهانی حقوق بشر).
  • هر متهمی حق دارد از مأموری که قصد جلب او را دارد بخواهد مدارک شناسایی خود و نیز دستور قضایی متضمن دستگیری اش را به او نشان دهد.(ضرورت عقلی)
  • متهم حق دارد در مقابل پرسش های دادگاه با مرجع تعقیب یا تحقیق، سکوت اختیار کند.(مواد 129 و 197 قانون آیین دادرسی کیفری)

آغاز پانزدهمین جلسه دادگاه دو متهم پرونده موسوم به فساد نفتی

پانزدهمین جلسه رسیدگی به پرونده موسوم به فساد نفتی دقایقی پیش در شعبه 28 دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه آغاز شد.

 میرسجاد سعیدمهر وکیل مدافع متهم ردیف سوم پرونده موسوم به فساد نفتی 22 مهر ماه گفت که جلسه بعدی دادگاه روز دوشنبه - 24 مهرماه - برگزار می شود و احتمالا این جلسه، آخرین جلسه دادگاه باشد.

چوپان اصفهانی با پارس بی‌موقع سگ‌ گله زندانی شد

مردی که گله‌داری گوسفندان جمعی از اهالی یک روستا را بر عهده داشت به دلیل پارس بی موقع سگ گله در برابر پیرزنی تحت عنوان اهمال در نگهداری حیوان تحت حمایت خود راهی زندان شد.

به دلیل خشکسالی‌ سال‌های اخیر و آثار پدیده بی‌آبادی در برخی مناطق استان اصفهان «سید علاء» مرد ۵۵ ساله‌ای که سرپرستی یک خانواده هشت نفره را بر دوش دارد و جهت تامین معیشت خانه و برآوردن نیازهای اساسی فرزندان با وجود سال‌ها سابقه کشاورزی مجبور می‌شود گوسفندان محدود چند نفر از اهالی روستای محل سکونت خود را به چرا برده و از این مقداری درآمد کسب کند.